Nie żyje mec. Stefan Hambura

30 kwietnia rodzina Stefana Hambury poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że mecenas jest reanimowany. Jeszcze w tym samym dniu dodano, że po wielogodzinnej reanimacji mecenas jest w stanie śpiączki, a sytuacja nadal jest krytyczna.

Niestety dziś – 2 maja 2020 r. przed godz. 15 – rodzina poinformowała o śmierci 59-letniego mec. Stefana Hambury: “Niestety mimo tytanicznej pracy lekarzy w Aninie, w dniu dzisiejszym odszedł‚ od nas mec. Stefan Hambura. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało“.

(fot. arch. PAP/Piotr Nowak)
Urodzony w 1961 roku Stefan Hambura był polsko-niemieckim prawnikiem, który reprezentował m.in. Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, kiedy domagał się od niemieckiego rządu dodatku pielęgnacyjnego oraz zadośćuczynienia.

Był również pełnomocnikiem Anny Walentynowicz przeciwko Volkerowi Schlöndorffowi, w związku z kontrowersyjnym światłem w jakim przedstawił Ją i Solidarność w swoim filmie “Strajk”.

Walczył także o prawa mniejszości polskiej w Niemczech, gdzie status mniejszości odebrano Polakom za czasów Hitlera i nigdy nie został on przywrócony. Bronił i reprezentował rodziny ofiar tragedii smoleńskiej. Był pełnomocnikiem rodzin zmarłej tragicznie w Smoleńsku Anny Walentynowicz i Stefana Melaka.

Stefan Hambura był członkiem komitetu organizacyjnego konferencji “Osądzić Rzeź Woli”.